הגאוניות שבפשטות

/ סטודיו יצירה

בהמשך לפוסט הקודם בו הסברתי לחברה הלחוצה שלי בדבר חשיבות הלוגו, הבטחתי שאכתוב פוסט נוסף בדבר מהות הלוגו ולמה דווקא ה"פשוט ולא עמוס" יעבוד טוב יותר.. 

 

 

בהמשך לפוסט הקודם בו הסברתי לחברה הלחוצה שלי בדבר חשיבות הלוגו, הבטחתי שאכתוב פוסט נוסף בדבר מהות הלוגו ולמה דווקא ה"פשוט ולא עמוס" יעבוד טוב יותר.. 


לפני הכל אני מצרפת כאן לוגו פשוט, מה זה פשוט.. האבא של הפשוטים שהוא אגב בין 3 ה
LOGOS המפורסמים בעולם..

מזהים?!

NatGeoRectangle50

 

המעצב שאחראי ללוגו הזה הוא לא אחר מאשר טום גייסמר מ Chermayeff & Geismar

 

מה שמדהים בעיצוב הלוגו הזה הוא ש NATIONAL GEOGRAPHIC השתמשו בריבוע הזה כסימן ההכר שלהם כבר 100 שנה קודם! כמה זמן לקח לצייר ריבוע כזה? אני מניחה שלא הרבה זמן, אף על פי  כן כשגייסמר "עיצב" את הריבוע הזה הוא יצר את אחד הסמלים הברורים, המזוהים והניידים ביותר בעולם! הניידות מתייחסת לעובדה שהסמל הפשוט הזה עובד נפלא בכל גרסא בלי שום חשיבות של גודל רזולוציה או אלמנטים עמוסים מסביב.

 

NatGeoBlack

השימוש של מעצבים רבים בחשיבה פורצת גבולות, ההגיון הפשוט שמנצח בכל פעם, הובילו אותי לחפש אחרי אלמנט נוסף שמוכיח ללא מילים את החשיבות של הנושא הזה:

 

nikelogo

 

 

מכירים? מישהו אמר נעלי ספורט? אני בטוחה שאין אפילו צורך להציג..

הנה סיפור טוב באמת:

 הלוגו של NIKE נבנה בשנת 1971 על ידי קרולין דווידסון סטודנטית לעיצוב מאוניברסיטת פורטלנד (מוכר?!) שהחלה לעשות מספר עבודות פרילנס לחברה בשם BLUE RIBBON SPORT. החברה הזאת הייתה בבעלות של  Phil Knight -היום אחד מ60 האנשים העשירים בעולם ואז מרצה לכלכלה באוניברסיטה. פיל החביב שילם לסטודנטית שכר של 2$ לשעה כשבסופו של דבר קרוליין הציגה בפניו ובפני חבר המנהלים של החברה מס' סקיצות אפשריות ללוגו. הסמל שאתם מכירים נבחר מייד ברוב קולות וקרוליין קיבלה בגאווה את שכרה- 35 $.

(12 שנה מאוחר יותר קיבלה דווידסון מידיו של פיל נייט מעטפה מלאה במניות של החברה לאות הערכה כך שאם לרגע נכמר לבבכם על הסטודנטית הענייה, אתם יכולים להיות רגועים)

אז מה זה בעצם הלוגו הזה?

הסמל הנ"ל הוא בעצם כנף של אלה מהמיתולוגיה היוונית שזהו שמה NIKE ותודו שבחיים לא חשבתם על כך, (האמת היא שזה היה עוזר מאוד למורה איילה לקדם את שיעורי המיתולוגיה היוונית בכיתה ו' אבל כנראה שגם היא לא ידעה), עם הזמן השם ירד מהלוגו ונשאר רק הלוגו. מדובר כאן במקרה קלאסישל חברה שבהדרגה עברה תהליך של הפשטה לזהות התאגידית שלה ככל שהמכירות והפרסום שלה גברו. ובמילים פשוטות: אם כבר כל העולם מזהה אותנו ואנחנו מה זה עשירים אז למה להוסיף גם אותיות?

ולמה כנף?

הכנף האבסטרקטית של NIKE מהווה סמל מתאים ומלא משמעות לחברה ששיווקה נעלי ריצה, ויחד עם הסלוגן המוכר JUST DO IT

שידרו מסר מלא משמעות לקהל היעד שלהם (צעירים, ספורטאים, צעירים ברוחם).

האין זה מדהים איך שסמל פשוט אחד הפך חברה להצלחה עצומה בסדר גודל כזה?!

הגאוניות שבפשטות. THE END